Polovina táborů na léto je vyprodaná!  
Tak neváhejte s přihláškou!
X Přihlášky > ZDE <

Jak vybrat dobrý tábor pro dítě?

(Rozhovor se zakladatelkou Veselé vědy)

Pojďme se společně se zakladatelkou Veselé vědy Martinou Fialovou podívat na představy rodičů o letních táborech. Co si rodiče pro své děti přejí a co by měli zohlednit při výběru letního tábora? Příspěvek klade důraz na výběr tábora s kvalitním programem a na přínosy kvalitního tábora pro dítě.

Rodič: Jak vybrat dobrý tábor?

Martina: Možností, jak strávit pěkné letní dny je dnes pro děti nepřeberné množství. Zvlášť různé varianty příměstských táborů rostou v posledních letech jako ty příslovečné “houby po dešti”. Některé tábory mají dlouhodobou tradici, jiné organizují nadšenci doslova na koleně. Jako první hledisko je tedy kromě termínu, dostupnosti a tematického zaměření, dobré zvážit i zkušenosti a spolehlivost organizátorů. Školy, domy dětí a mládeže, osvědčené organizace se zkušenostmi a tradicí budou pravděpodobně jistější volbou než někdo, kdo se na vašich dětech učí, o čem dobrý tábor je.

Rodič: Od kdy je vlastně možné se přihlásit na tábor?

Martina: Nabídky letních pobytových táborů zveřejňujeme, podobně jako další organizátoři, většinou na konci zimy a velká část rodičů se ihned registruje. Některé populární termíny se zaplní takřka okamžitě, děti se na tábory vrací opakovaně a vědí, že v určitý čas se sejdou s již sehranou partou. Nabídky příměstských táborů zveřejňujeme postupně a děti se hlásí celé jaro. Výjimečně se dá najít místečko i těsně před prázdninami, ale spoléhat se na to nedá.

Rodič: Co mohu například jako rodič udělat pro to, aby si dítě tábor užilo co nejvíc?

Martina: Hezkou táborovou zkušenost mohou rodiče dětem dopřát, když se domluví spolu s rodiči kamarádů svých dětí a přihlásí je společně. Známé tváře kamarádů dokáží odbourat spoustu stresu, který je se vstupem do neznámého prostředí u některých dětí spojen. Některé organizace, včetně Veselé vědy nabízí nejen sourozenecké, ale i “kamarádské” slevy. Je vždy dobré se organizátorů na takovou možnost zeptat.

Rodič: Co je to vlastně dobrý tábor?

Martina: Dobrý tábor by měl mít obsahové zaměření, ať se jedná o konkrétní sporty, jazyky, výtvarku nebo třeba přírodovědu, jako se jedná v případě táborů Veselé vědy. Z dálky to možná není tak patrné, ale zabavit děti na celý týden nebo i déle bez promyšleného programu nelze. Když toto organizátor podcení, z tábora se stane obyčejná hlídací služba. Trávit každý den několik hodin v parku na průlezkách nebo chozením po městě na zmrzlinu děti velmi rychle omrzí. Takový program si pro svoje děti přeje asi málokterý rodič.

Rodič: No a co se osvědčilo vám ve Veselé vědě po letech zkušeností s přípravou táborů?

Martina: Z našich zkušeností vychází jako nejlepší kombinace poznávání a učení se něčeho nového dopoledne a pohybu, nejlépe v přírodě, volnějšího, hravého programu odpoledne. Děti si tak užijí obého, odnáší si zážitky, nové dovednosti a zároveň si užijí volna, odpočinku, radostí léta a prázdnin. Určitě doporučujeme zajímat se o prostředí, kde budou děti trávit čas. Jsou prostory dostatečně vybavené a vhodné pro děti? Ne každý organizátor má své prostory, mnohdy jsou místa konání pronajatá a jsou určitou formou kompromisu. Je v blízkosti možnost čas trávit venku, pohybem, dojít procházkou do přírody? Mohou děti energii, kterou v sobě přirozeně mají, bezpečně “vypustit”, vyhrát si, vyběhat se? Počítá se v programu s pohybem a řízenou nebo volnou hrou? Asi bychom nechtěli, aby děti trávily 8 hodin, po které jsme my dospělí v práci, stejným sezením za klávesnicí jako my dospělí. Jsou přece prázdniny!!! To nejlepší období roku…

Rodič: Jste připravení i na děti s potřebou určité stravy nebo s určitými zdravotními potřebami?

Martina: Ano. Zvlášť, pokud má dítě nějaká zdravotní či stravovací specifika, je důležité zohlednit při výběru tábora možnosti organizátorů se o dítě kvalifikovaně postarat. Pobytové tábory mají od určitého počtu účastníků povinnost zajistit kvalifikovaného zdravotníka. Na přístup a péči zdravotníků klademe ve Veselé vědě velký důraz. Zda a do jaké míry vyjdou vedoucí a kuchařky vstříc specifickému stravování, je vždy na domluvě a možnostech přímo na místě. Zatím se vždy podařilo potřeby dětí zohlednit. Příměstské tábory zdravotníky nemají a je jen na organizátorovi, zda alespoň základní zdravotní školení svým vedoucím poskytne. Zajímejte se o to, zda organizátor vedoucí školí a jak je nastaven systém zvládání případných zdravotních komplikací.

Autor článku: Mgr. Jaroslav Faltýn (COO)
Zveřejněno: 02. 03. 2025


Článek ze serie:


Naše hodnoty

  • hravě
  • svobodně
  • s respektem
  • samostatně
  • bezpečně
Kroužek věděckých pokusů

Kroužek vědeckých pokusů

Pobytový tábor

Pobytový tábor

Příměstský tábor

Příměstský tábor