Prostějov, 8. – 12.8.2016

Druhý turnus příměstského tábora s Veselou vědou proběhl od 8. – 12.8.2016 v prostorách ČSOP IRIS Prostějov.

V pondělí ráno jsme se seznámili s dětmi, prostorem i programem, abychom věděli, na co se můžeme během týdne těšit. Dopoledne jsme se stali malými fyziky, kdy jsme zkoumali zvuk a fyzikální síly, které děti otestovali v praxi vlastnoručně vytvořenými výrobky. Po obědě jsme šli na procházku do nedalekého parku, kde jsme si zahráli pár her a začali s celotýdenním projektem, tedy sběrem rostlin na herbář. Po návratu děti opět testovali kouzelné tácky, které se jim moc líbili.

 

V úterý jsme se vydali na výlet do prostor střelnice OMS Prostějov, kde byl pro děti nachystán zábavný program s myslivci. Nejprve jsme si poslechli poutavou přednášku o přírodě a zvěři kolem nás. Poté se děti rozdělily do soutěžních družstev, ve kterých absolvovali stanoviště zaměřené na vědomosti i zručnost. Během vyhodnocení soutěže, jsme si s dětmi opekli špekáčky a poté se všichni nadšeně vrhli do střelby ze vzduchovky, která se setkala s velkým ohlasem. Po vyhlášení výsledků, rozdání diplomů a odměn pro malé badatele, jsme se vydali na zpáteční cestu. Udělali jsme si krátkou zastávku, kdy děti vytvářeli obrazce pomocí Land art. Po cestě na zastávku nás chytla obrovská průtrž mračen, a všichni jsme promokli i přes všechny voděodolné pomůcky. Děti ovšem vše vzali jako praví vědci a měli o zážitek více.

 

Ve středu jsme započali den pokusem moření a barvení látek, ve kterém jsme pokračovali po zbytek tábora. Diskutovali jsme o domácí drogérii, kdy si děti vyrobily prací gel a osvěžovač vzduchu. Před obědem děti začaly vyplňovat vědecký deník, kde jsme zaznamenávali naše výsledky bádání. Odpoledne jsme se zabývali optikou a protože bylo škaredé počasí a nemohli jsme ven, provedli jsme pokusy na zkoumání živlů kolem nás- voda, vzduch a oheň. Poslední živel –zemi- jsme také měli a udělali pokus se zadržováním vody mechem a založili pokus s žížalkami. Poté jsme si udělali tymiánovou mast, jitrocelový olej a jogurt.

 

Ve čtvrtek jsme si obarvili namořené papírky a látky v lázních z přírodních barviv – cibule, borůvka a listy ořešáku. Vhledem významnému výročí v našich dějinách jsme se vrhli na ověření legendy o Karlově mostu a děti si navrhly svůj vlastní hrad. Po obědě jsme prováděli pokusy s elektřinou. Děti si sestavily vlastní elektrický obvod, díky kterému provedli rozklad soli na chlór a sodík. Při druhém pokusu se jim velmi pěkně povedlo galvanické pokovení hřebíku mědí. Na svačinku jsme ochutnali náš vyrobený jogurt. Na zahrádce jsme si zahráli tichou šoulačku, kdy jsme navázali na poznatky z úterního zábavného dne a děti vyzkoušeli bosou nohou chodníček z různých materiálů. V pátek jsme se opět odvážili dále ze základny a vydali na Hloučel, kde si děti ve skupinkách postavily krásné hrady za pomoci přírodnin a betonu. Všechny hrady byly moc vydařené a děti jim vymyslely originální jména. Odpoledne jsme dokončovali vědecký deník, kdy si děti vlepily obarvené látky, vyhodnotily pokus s žížalkami a vytvořily herbář z bylin a listů stromů. Věřím, že týden plný pokusů, výrobků a her si děti naplno užily. S mnohými se uvidíme na kroužcích nebo opět na táboře.

PŘEJÍT DO FOTOGALERIE