Jablonec, 29.6. – 3.7.2015

Tábor probíhal v Jabloneckém Ekocentru ve dnech 29.6. – 3.7.2015.

První den jsme se všichni rozkoukávali. Na začátek jsme si zahráli pár her, abychom se seznámili, zjistili, co nás čeká. Dobrodružná byla výroba táborového deníku – děti si stránky opálily v plameni a deník si vyzdobily, pak si do něj zapisovaly pokusy, recepty a dojmy z tábora. Stihli jsme založit i dlouhodobé pokusy – měli jsme tak co pozorovat celý týden. Jak se vzniká nova rostlinka – to jsme sledovali na klíčení fazole mungo (a pak jsme si na zdravých klíčcích pochutnali :o). Proces kvašení jsme otestovali na další mňamce – zeleninovém pickles. Chemii jsme si připomněli pokusem s růstem pseudokrystalů, tzv. chemikovou zahrádkou.

Na oběd jsme se vypravili do restaurace a po něm na včelí stanoviště, kde jsme si ukázali život včelek v úle, seznámili se včelí rodinou, děti ochutnaly med a vyrobily si ozdobu ze včelího vosku. Cestou zpátky jsme si natrhali byliny na sušení a taky na výrobu vonného oleje. Borůvky byly příjemným zpestřením jídelníčku.

Úterý bylo věnováno vodě, pokusům s vodou, fyzikálním i chemickým. Děti se seznámily s vodním koloběhem, doplnily na plátno obrázky z koloběhu, ochutnaly různé druhy vody, změřily pH a tvrdost, vyzkoušely lom světla ve vodě a před obědem vyrobily mlýnky, které jsme vyzkoušeli na potůčku odpoledne.

Ve středu jsme jeli na celodenní výlet na Roztocký mlýn, děti provázel po mlýně přímo pan majitel a odhalil mnohá tajemství mlynářského života a práce ve mlýně. Cestovali jsme autobusem, vlakem i pěšky. Nad Bozkovem se nám ukázalo krásné panorama Jizerských hor i Krkonoš.

Ve čtvrtek ráno jsme založili na výrobu jogurtu, poté jsme se vydali na přehradu prozkoumat život ve vodě, některé vlastnosti vody (smyslové). Oběd byl přímo u přehrady v terénu, potom se děti vykoupaly v přehradě a odpoledne jsme si vyhodnotili a ochutnali domácí jogurt.

Na pátek jsme si nechali „vzdušný den“. Prozkoumali jsme chemické složení vzduchu a vlastnosti jednotlivých složek. Zjistili jsme jak funguje podtlak na hladinu vody v uzavřené nádobě a zbytek času dopoledne jsme věnovali výrobě házedel, vířníčků a větrníků – tvar těžiště daly každému výrobku jiné letové vlastnosti a tak jsme se vyřádili při závodech o nejdelší, nejkratší i nejakrobatičtějsí let.

Po obědě jsme vyrobili papírovou krabičku na usušený čaj a poté se vydali do Tyršova parku, abychom si nasbírali nekonečně mnoho barev na přírodní paletku a vyrobili přírodní prostírání pomocí rostlinných barev.

Po návratu jsme ještě stihli prozkoumat vlastnosti tuků a vyrobit si domácí máslo, zhodnotit tábor a děti dostaly domů výsledky jedlých pokusů – pickles a mungo.

Těšíme se na další tábory s novými pokusy i hraním, třeba o jarních prázdninách!

 

vedoucí tábora Vendulka