Jablonec, 13.7. – 17.7.2015

Na pondělí jsme měly naplánovaný vzdušný den a návštěvu včel. Bohužel počasí nám nepřálo a tak jsme museli trošku improvizovat.

 

Abychom se všichni poznali, vyzdobili jsme se jmenovkami a zahráli si pár seznamovacích her. Děti dostaly sešity a tužky, na záznam zážitků, receptů a návodů. Pak už jsme se vrhli na výrobu létajících strojů a Titanicu, na nich jsme si ukázali, jaký vliv má tvar a umístění těžiště na dráhu letu a jak můžeme oklamat zemskou přitažlivost. Po obědě jsme tedy vyrazili na přehradu a uspořádali závody jak vzdušných strojů, tak plavidel. V písku na pláži jsme pak děti vytvořily návrhy na znak našeho tábora.

 

V úterý nás čekaly pokusy vodní. Děti si vyrobily vodní mlýnky a šli je otestovat k potoku. Letošní suché počasí, ale vysušilo i náš oblíbený jablonecký potůček a tak jsme test mlýnků museli odložit. Cestu k potoku jsme tedy využili pro sběr materiálu na pokus s rostlinnými barvivy. Po návratu jsme si pak pomoci rostlin obarvili bavlněnou látku.

 

Ve středu nám počasí přálo a proto jsme se dopoledne vydali ke včelkám, na které jsme se těšili už od pondělka. Včelařská odbornice, kolegyně Vendulka nám pověděla spoustu zajímavosti, ukázala plástve, včelky i jak to chodí v úlu. Všem nám krásně voněly ruce, protože jsme si vyrobili i malou památku z včelího vosku. Při přesunu přes město jsme neodolali zmrzlině. V mlsacím tématu jsme pokračovali i odpoledne – prozkoumali jsme mléko – z čeho je složené a jaké vlastnosti mají mléčné tuky a bílkoviny jsme prakticky otestovali při výrobě domácího máslo a lučiny.

 

Po mlsání nás ale čekalo trochu dobrodružství – povídání o riskantní práci hasičů. Navštívili jsme totiž základnu jabloneckých hasičů, kde se nás ujal člen hasičského záchranného sboru, pan Luděk Drahokoupil. Prošli jsme celou stanici, a okusili, jak se hasičům pracuje třeba s kyslíkovou bombou na zádech. Hlavně kluci si návštěvu opravdu užili.

 

Ve čtvrtek jsme vyrazili na výlet, směr Bramberk. Co bychom to ale byli za badatele, kdybychom cestou neprozkoumali lesní živočichy žijící v hrabance. Po obědě jsme si užili výhled z rozhledny a po cestě domů, jsme si pochutnávali na malinách a borůvkách – tentokrát jsme si ověřili, že rostlinná barviva se dobře vyjímají nejen na látce, ale že se s nimi dokážeme vyzdobit doslova až za ušima :o) V cíli, celí unavení jsme ale zjistili, že pohřešujeme jednu větrovku – a tak hurá zpátky na Bramberk! Naštěstí už

V pátek nás čekalo vyhodnocení dlouhodobých pokusů – ochutnali jsme domácí karamelky, na vlastní oči viděli sílu kyseliny, která svlékla vajíčko ze skořápky, rozloučili se s chemickou zahrádkou, kde nám pseudokrystaly vytvořily stromečky roztodivných tvarů. Vybrali jsme nejkrásnější táborový erb a vyrazili zjisti něco z historie našeho kraje do Kittlova muzea. Po prohlídce jsme si poslední den užili společný oběd v pizzerii na Žižkově vrchu. Abychom si osladili loučení, dali jsme si ještě zmrzlinu a už byl pomalu čas se loučit. Sem tam ukáplo i pár slziček a tak jsme si slíbili, že se příští prázdniny zase na táboře uvidíme!

 

lektorka Míša

PŘEJÍT DO FOTOGALERIE